دوره جدید، شماره ۲۸، شماره پیاپی ۲۸، ششم خرداد ۱۳۹۱    
  ۲۸

 
 شناسه مقاله: 2475          موضوع: ایران          بازدید: ۱۴۲۹ 

شماره ۲۸، ۶ خرداد ۱۳۹۱

«دخالت سپاه در انتخابات». شايد كمتر مرد سياسي در ايران بتواند اينگونه از پشت يك تريبون رسمي سپاه را به دخالت در انتخابات متهم كند، آن هم انتخاباتي كه تنها حضور يك طيف سياسي در آن مشهود بود و گروه مقابل كه همان منتقدان شناخته مي‌شوند آنچنان كمرنگ ظاهر شدند كه گويي وجود خارجي نداشتند. مردي كه اينگونه در آخرين نطق خود در مجلس هشتم، سپاه را متهم به دخالت در انتخابات كرد، كسي نبود غير از «علي مطهري». او گفت: «انتخابات مجلس نهم حائز نقاط قوت بسياري بود اما از نقاط ضعف آن، دخالت سپاه پاسداران در برخي حوزه‌ها از كانديداهاي مورد نظر خود بود كه بسياري از كانديداها اين مساله را تاييد مي‌كنند. حال آنكه برخلاف توصيه امام (ره) بود.»

البته آخرين نطق مطهري تنها مربوط به سپاه نبود بلكه او احمدي‌نژاد و مشايي را هم در حوزه‌هاي فرهنگي به چالش كشيد. اما به چه سبب اين بخش از اظهارات او موردتوجه قرار گرفت؟ دليل اين موضوع كاملا واضح است چرا كه بيان مسايلي در نقد سپاه سال‌هاست كه به خط قرمزي در كشور تبديل شده و كمتر فردي، آن هم در جايگاه نمايندگي مجلس اين جسارت را داشته است كه اينگونه سپاهي ـ كه در بسياري از سخنراني فرماندهان آن بر عدم دخالت سياسي در امور كشور تاكيد مي‌شود ـ را متهم به دخالت در انتخابات كند. بسيار قابل پيش‌بيني بود كه پس از جلوس مطهري بر كرسي بهارستان تعدادي از نمايندگان به سمت او بروند و احسنت‌گويان صورت او را ببوسند اما اينها تمام بهارستان‌نشينان نبودند و برخي مانند حميد رسايي نه به طرف صندلي مطهري بلكه به پشت تريبون رفته و نسبت به سكوت هيات رئيسه در قبال سخنان خارج از عرف مطهري و حمله وي به سپاه پاسداران، انتقاد كرد.

اين نماينده اصولگرا، زماني را يادآوري كرد كه مطهري در مورد انتصاب وزير نفت به نحوي در مورد سپاه سخن گفته بود كه خوشايند او و همفكرانش قرار نگرفت و از آن نتيجه گرفت كه مطهري تريبون مجلس را به وسيله‌اي براي رسانه‌هاي بيگانه تبديل كرده تا نهادهاي مقدس را متهم كنند. او حتي اين ادعا را مطرح كرد كه در دوره مجلس هشتم هم اين شائبه درباره ليست اصولگرايان در تهران وجود داشت كه ليست جبهه متحد اصولگرايان مورد حمايت سپاه بوده است. از آقاي مطهري مي‌پرسم كه چرا آن روز آقاي مطهري به اين حرف‌ها اعتراض نكرد؟ البته بعد از ظهر روزي كه نطق مطهري ايراد شد سپاه پاسداران هم نسبت به آن واكنش نشان داد و با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد اظهارات اين نماينده مجلس را پيگيري خواهد كرد و اتهام دخالت در انتخابات را بي‌اساس خواند. رسانه‌هاي اصولگرا هم واكنش‌هاي جالبي داشتند به عنوان مثال حسن رشوند در بخشي از يادداشت خود با تيتر فوق در روزنامه جوان نوشت: اتهام زني به سپاه مبني بر اينكه اين نهاد مقدس در برخي حوزه‌هاي انتخابيه براي مجلس نهم دخالت داشته است، حتما قابل پيگيري است.

اگر آقاي مطهري اسنادي را در اختيار دارد كه اين نهاد چنين خطايي را مرتكب شده، چرا اين اسناد را دراختيار مراجع قانوني و شوراي محترم نگهبان قرار نداده است. در بخش ديگري از اين يادداشت مي‌خوانيم: مطهري بايد نسبت به اظهارات و اتهامات بي‌اساسي كه به مراجع و نهادهاي قانوني بسته در يك دادگاه صالحه پاسخگو باشد و اين مطالبه‌اي است كه همه پاسداران و خانواده بزرگ بسيج از دستگاه قضايي خواستار پيگيري آن خواهند بود. شخصي به نام «سعيد يوسفي‌پور» در سرمقاله امروز روزنامه ايران درباره بخش‌هايي از صحبت‌هاي علي مطهري نوشت: اين جملات در واقع به اين معنا است كه احمدي‌نژاد به واسطه عدم اعتقاد به حجاب، هيچ اعتقادي به احكام شرعي اسلام عزيز ندارد و به نوعي از دين خارج شده و اين همان نكته‌اي است كه قبل از اين توسط افرادي ديگر از جمله محمدرضا باهنر نايب‌رئيس مجلس هشتم البته با استفاده از ادبيات جريان موهوم انحرافي مطرح شده بود.

البته روزنامه ايران در ستون ديگري به تمسخر نطق مطهري پرداخت و نوشت: «خدا رو شكر احمدي‌نژاد هست والّا مشخص نبود بعضي از اين بيماران رو چطور بايد درمون مي‌كرديم. آخه روانپزشكان به اين مريض‌ها توصيه كردن هر وقت دلشون درد اومد يا جاييشون سوخت، به احمدي‌نژاد بد و بيراه بگن. مثلاً يكي مياد ميگه احمدي‌نژاد تحت‌تأثير جن و... قرار داره - يكي ميگه احمدي نژاد ليبراله. البته يه نفر داريم كه حالش خيلي‌خيلي بده و جديداً گفته كه احمدي‌نژاد بايد كلوپ شبانه و كاباره و... تأسيس كنه. البته بازهم تأكيد مي‌كنم كه گفتن اين جملات به رئيس‌جمهور به هيچ وجه توهين محسوب نمي‌شود! ولي اگه به ابروي بالاي چشم برخي ديگه اشاره شود، توهين بوده و برخوردهاي شديد خواهد شد! » البته يادداشت‌نويس كيهان هم در گفت‌وگو با سايت «بي‌باك» گفت: «مي‌توان نطق پيش از دستور علي مطهري عليه نهادي انقلابي مانند سپاه پاسداران را با نطق‌ چهره‌هاي راديكال اردوگاه اصلاحات مانند «مصطفي تاج‌زاده» و... مقايسه تطبيقي كرد و نقاط مشترك و كليدي آنها را ديد.

از سوي ديگر مي‌توان كارنامه جريان انحرافي را در همين حوزه بازخواني كرد و با نگاهي فني، ميان استراتژي آنان براي هجمه به نهادهاي اطلاعاتي با استراتژي چهره‌هايي مانند موسوي خوييني‌ها در عصر اصلاحات، نقاط اشتراك متعددي را يافت. اين اشتراكات، اغلب به اين سبب است كه اين جريان‌ها در زمين غرب، بازي مي‌كنند» فارغ از رسانه‌ها، برخي نمايندگان مجلس هم از اظهارات مطهري گلايه‌مند شدند.حسين نجابت گفت: علي مطهري مدعي اخلاق است ولي اخلاق را رعايت نمي‌كند.

سيدجواد ابطحي نماينده مجلس گفت كه مطهري به سمت و سويي حركت مي‌كند كه مي‌خواهد در مجلس نهم به عنوان يك اپوزيسيون مخالف نظام، فعاليت‌اش را ادامه دهد. عزت‌الله يوسفيان‌ملا عضو هيات موسس فراكسيون رهروان ولايت در گفت وگو با فارس گفت: «صحبت‌هاي روز يكشنبه علي مطهري در صحن علني مجلس، صحبت‌ها و مواضع شخصي وي بوده و ارتباطي با مواضع فراكسيون رهروان ولايت ندارد.» كاظم جلالي دبير اين فراكسيون نيز به فارس گفت: اظهارات مطهري موضوع فراكسيون رهروان ولايت نيست و ما نقدهاي جدي به اين سخنان داريم. در اين ميان برخي هم به دنبال عدم‌تاييد اعتبارنامه مطهري در مجلس هستند تا از اين طريق به او بفهمانند تنها كسب آراي بالا ملاك جلوس بر كرسي‌هاي مجلس نهم نيست و او بايد مانند زماني كه هنوز به مجلس هشتم نرسيده بود، مراعات خيلي مسائل را بكند.

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با ذکر عبارت «هفته‌نامه آسمان»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.